Mým úkolem je pomáhat lidem, říká oceněný policejní recepční
Narodil se s tělesným handicapem po dětské mozkové obrně. Špatně chodí, přesto se rozhodl, že ve svém životě bude pomáhat lidem v nesnázích. Vystudoval střední ekonomickou školu, ale opustil práci v bance jako účetní a dal se na dráhu recepčního.
Každý den přijíždí na Žižkov až z Kladna a postaví se za pult moderní recepce u vchodu do policejní služebny na rohu Lipanské a Lupáčovy ulice. Pětatřicetiletého recepčního Svatopluka Musila si česká policie váží. Po třech letech v jejích službách byl 4. března letošního roku vyhlášen nejlepším občanským pracovníkem roku 2009 Pražské správy Policie ČR, kdy z rukou ředitele Krajského ředitelství policie hl.m. Prahy pana Martina Červíčka převzal medaili ředitele I. stupně. Poté 1. července převzal ocenění pro nejlepšího zaměstnance roku 2009 bez uniformy přímo z rukou ministra vnitra Martina Peciny a policejního prezidenta Oldřicha Martinů.
Mladý muž na recepci policejní služebny stojí pečlivě upraven a hovoří klidným hlasem. Jen v případě, že se pohne ze svého místa za recepčním pultem, poznáte, že má problémy s chůzí.
Svatopluk Musil se i přes svůj tělesný handicap snažil vždy pohybovat mezi běžnou společností. Po škole začínal jako bankovní účetní, práce mu však nevyhovovala.
„Scházel mi kontakt s lidmi. Už na škole byly mým koníčkem jazyky, především angličtina. Potřeboval jsem práci, kde mohu komunikovat a zdokonalovat se,“ vypráví. Deset let pracoval jako recepční v cestovním ruchu, kde se denně dostával do styku s turisty z celého světa. Kontakt s lidmi mu vyhovoval, co mu však nesedělo byla sezónní pracovní doba. „Potřeboval jsme práci, kde bude možno plnohodnotně pracovat i přes zimu,“ usmívá se. „A pak jsem se dozvěděl, že se policie chystá na svých služebnách otevřít recepce. Okamžitě jsem věděl, že je to přesně to, co hledám,“ dodává. „Setkal jsem se s vedoucím MO Žižkov panem npor. Toušem, který mne velmi ochotně přijal na své oddělení na pražském Žižkově, kde již třetím rokem působím. Také jemu patří mé velké poděkování“.
Svatopluka práce baví a nevadí mu ani to, že většinou přichází do styku s lidmi, kteří řeší nepříjemné životní situace. „Počítal jsem s tím. Mým úkolem je ty lidi povzbudit a pomoci jim. Vysvětlit, že vše jde vždy nějakým způsobem vyřešit a uklidnit je,“ říká Svatopluk Musil. Ví, že ve své práci musí zachovat klid a nenechat se do emocionálního vypětí příchozích oznamovatelů, kteří většinou přicházejí na policejní služebnu, vtáhnout. Pouze jedinkrát jím otřásla jedna událost: „Nemohu komentovat konkrétní události, se kterými přicházím do styku. Mohu jen říci, že šlo o případ, který se dotýkal malého dítěte. Bylo mi však jasné, že to na sobě nemohu a nesmím nechat znát. Lidé ve vás hledají oporu,“ říká policejní recepční.
Za svůj profesionální přístup byl Svatopluk Musil v letošním roce dvakrát oceněn, nejdříve jako nejlepší pražský občanský pracovník Policie ČR a následně i na celorepublikové úrovni.
Svatopluk Musil žije v Kladně se svou přítelkyní se zdravotním handicapem, jenž je větší než ten, kterým je postižen on sám. Také ona je mu vždy nablízku a velkou oporou, aby mohl své zaměstnání pečlivě vykonávat. Jeho největší vášní ve volných chvílích je šachovnice. Při poslední návštěvě šachového velmistra Garry Kasparova v Česku se byl dokonce podívat na jeho exhibici, kterou sehrál s dvacítkou soupeřů v Hluboké nad Vltavou. Jeho snem je jednou usednout také k partii s některým z velmistrů. „Musel bych ale víc trénovat, teď mám kvůli práci na policii na šachy málo času,“ usmívá se muž, který se rozhodl, že práce recepčního bude jeho posláním.