Aby i ostatní měli vašeho psa rádi
V metropoli je k dnešnímu dni registrováno zhruba 85 tisíc psů, tedy přibližně každý patnáctý Pražan je majitelem čtyřnohého přítele. Ti ostatní ale nemusejí být z psích obyvatel Prahy právě nadšeni. Oběma skupinám přitom značně usnadní život nejen respekt k sobě navzájem, ale především k pravidlům, která stanovují právní předpisy.
Prakticky průběžně se strážníci a zejména strážníci–okrskáři z Prahy 3 věnují kontrolám pejskařů zaměřeným na dodržování povinností chovatelů psů. Ty vyplývají z některých zákonů a vyhlášek hl. m. Prahy a daly by se stručně shrnout do pěti bodů:
Povinnost:
- uklízet exkrementy po svém psovi;
- zabránit volnému pobíhání psa nebo jeho vstupu tam, kde je to zakázáno, například ve veřejné zeleni, na dětských hřištích nebo v parcích, kde je to zakázáno, pes ale nesmí volně pobíhat také po pozemní komunikaci;
- trvale označit psa staršího šesti měsíců mikročipem nebo tetováním a přihlásit ho do evidence chovatelů psů na Magistrátu hl. m. Prahy;
- přihlásit se na místně příslušném úřadu MČ a platit poplatek ze psa;
- zajistit, aby pes neobtěžoval ostatní lidi ani jejich psy a nezpůsoboval škody na majetku, přírodě a životním prostředí.
Na území MČ Praha 3 je veřejnou zelení, kde svého pejska nesmíte nechat volně pobíhat, např. park Vítkov, náměstí Jiřího z Poděbrad nebo park Židovské pece. Přehled veřejné zeleně v Praze 3 s jejich režimem upravujícím pohyb psů naleznete zde.
„Pokud strážníci odhalí porušování platných předpisů ze strany majitelů psů, mohou věc na místě řešit domluvou či pokutou v maximální výši 1000 Kč. Věc ale mohou také oznámit správnímu orgánu,“ upozorňuje Dušan Machoň, ředitel strážníků z Prahy 3.