Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

Letní seriál o vnitroblocích na Trojce: Vnitroblok v Café Pavlač

Café Pavlač v létě nabízí příjemné ochlazení studenými nápoji a stínem, který na dvorku návštěvníkům zajišťují natažené plachty.

"Vnitroblok v této oblasti byl přirozenou součástí domu, který byl postaven už v roce 1892. Nejdřív stál jako první v řadě, později byl nad něj vystavěn další dům a tak se vnitroblok, tedy nynější zahrádka kavárny, uzavřel ze všech stran. V přízemních prostorách domu byly dílny, a tak byl dvorek prázdný, aby nepřekážel vjezdu vozíků s materiálem.

Když byl dům vrácen majiteli, sloužil dvorek spíš jako skladiště. Byl v poměrně dezolátním stavu, takže, když se začala budovat kavárna, bylo jasné, že se musí zrenovovat celá vnitřní plocha. Chtěli jsme, aby dvorek vypadal příjemně nejen pro hosty kavárny, ale i pro nájemníky pavlačových bytů. Proto byl prostor mezi stolky obestavěn truhlíky a květináči s keříky a vysokými trávami", říká k historii vnitrobloku Petra Steinerová, majitelka Café Pavlač. 

"Pro hosty byl velmi důležitý stín. Ten zajišťovaly dva krásné ohromné stromy z vedlejších dvorků. Bohužel jeden byl pokácen a druhý svými kořeny narušoval zeď dvorku, až jí celou zbořil. Spolu se zdí spadl zároveň i tento strom, nyní zajišťují stín natažené plachty", uvádí Steinerová.

V minulosti Café Pavlač pořádala několik akcí, které programově zajišťovala kavárna. Byly to různé bazary, nebo sousedská setkání. Asi největší událostí byla sousedská slavnost Do Kopce, která byla spojena se záborem celé ulice a s hudebním a kulturním programem pro celé rodiny. V současnosti je zde pravidelné předvánoční setkání u buřtíků, svařáku a domácích dobrot.

„Rádi bychom využili v budoucnu příjemnou atmosféru zahrádky k decentním odpoledním hudebním vystoupením. Kdo z nás neocení při sobotní kávě a vínu příjemný kytarový podkres nebo podvečerní blok bluesových melodií? Bohužel, v rámci sousedského soužití jsme se rozhodli tyto akce po několika pokusech neprovozovat, tak snad někdy příště, shrnuje provoz kavárny a vnitrobloku Steinerová.

Café Pavlač se v minulosti také zúčastnila akce Žižkovské mezidvorky. Za zmínku stojí také skutečnost, že ve dvoře je galerie 35 m2 a jednou za měsíc, dva je vernisáž. Ta se většinou odehrává na zahrádce, u těchto akcí se většinou žádný doprovodný program nekoná. Do samotné galerie se volně vchází přes dvůr a kavárnu. Aktuálně zde v rámci možností, aby kavárna příliš nerušila sousedy, čas od času ve svých prostorách pořádá i svatební oslavy, zájemců by se našla celá řada. Podobně laděný a velmi příjemný vnitroblok nabízí i VinCaffé v nedaleké ulici Blahníkova.  

Sdílet:

Vavřinec Novotný

04. 08. 2023

Výpis všech článků

Další zprávy

191212-pct-podzim-small-00059

Kostel sv. Prokopa oslaví 120. výročí

07. 08. 2023
sob-1 (1)

Letní seriál o vnitroblocích na Trojce: Vnitroblok Soběslavská

08. 08. 2023
IMG 0077

9 statečných: kurátor pro mládež městské části Praha 3 Jaromír Pléha

11. 08. 2023
Další zprávy
Login