Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

9 statečných: kurátor pro mládež městské části Praha 3 Jaromír Pléha

Jaromír Pléha byl za svou dlouhodobou a neúnavnou práci pomáhat jako kurátor problémové mládeži letos oceněn starostou Prahy 3 v tzv. 9 statečných 

Narodil jsem se na Vysočině, kousek od malebného města Jaroměřice nad Rokytnou, kde se nachází nádherný barokní zámek s kostelem a kde jsem prožil krásné dětství. Do Prahy jsem přišel v roce 1987, od roku 1989 jsem svůj pracovní život spojil s Prahou 3. Pracoval jsem u policie a vždy jsem se zabýval problematikou dětí a mládeže, chvílemi rozšířenou o drogy či mravnost. Již jedenáctým rokem pracuji na Městské části Praha 3, na oddělení sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) na pozici kurátora pro mládež. Na našem oddělení jsou 3 okruhy problematik, terénní sociální práce, náhradní rodinná péče a kurátorská práce. Každý okruh má svá specifika.

Na oddělení jsou převážně ženy a dva muži. Při jednáních u složitých případů se pak vzájemně podporujeme a není na škodu přítomnost další osoby, potažmo muže, který již jen přítomností, situaci a averze, převážně klientů-mužů, vůči kolegyním mírní. Tuto vzájemnou pomoc a podporu bereme všichni jako normální a kolegiální gesto. Proto mě velmi překvapilo, když jsem byl nominován na ocenění pana starosty. Velmi si tohoto ocenění vážím a beru ho jako ocenění celého kolektivu. Náš kolektiv je poměrně mladý, díky práci vedení soudržný.       

Práce kurátora pro mládež je pestrá a zajímavá. Pracuji s dětmi, které mají výchovné problémy (nerespektování rodičů, záškoláctví, páchání protiprávního jednání, závislosti včetně užívání alkoholu, umístěné v ústavní péči, vazbě či výkonu trestu, poskytuji součinnost a podporu dítěti při výslechu na policii, projednávání přestupků, při soudním jednání v souvislosti se spáchaným protiprávním jednáním, …).  Ve své práci já a kolegyně pracujeme s lidmi, a to je vždy náročné. Vzhledem k tomu, že naše práce začíná většinou tam, kde jsou již nějaké problémy, dostáváme se často do střetu s klienty.

I když se snažíme o vstřícnost a řešení situaci v zájmu dítěte je naše práce neuspokojenými rodiči často a hlasitě kritizována. Občas dochází i k dehonestaci jednotlivých pracovníků, útokům na osobní úrovni . A tato kritika je pak hodně vidět a slyšet, výrazně pak překrývá dobře odvedenou práci a spokojené klienty, kteří tuto věc hlasitě neventilují. Ve společnosti stále převládá názor výstižně uvedený v jednom filmu, „paní Zubatá z OSPOD“. Ve své práci jsme zavázáni mlčenlivostí právě v zájmu klientů – dětí, a tak není ani jednoduché se většině útoků bránit.

Když budu hovořit o Žižkově, tak si myslím, že Žižkov byl a dle mého názoru stále je výjimečný, jak svoji polohou, silnou multikulturní komunitou, dostupností a vybavením. Dnes již ne v tom negativním slova smyslu, jak tomu bylo v minulosti „Žižkovu a Libni, zdaleka se vyhni". Dnes se nedá hovořit o tom, že by Žižkov byl v nějakém ohledu rizikovým místem, ba právě naopak jedná se příjemné, moderní místo k bydlení. Díky dopravnímu propojení, mísení obyvatel v rámci jejich pohybu po celé Praze, elektronické komunikaci, se specifika stírají a mladí lidé se scházejí napříč městskými částmi.

I když se jedná o velmi, zejména psychicky, náročnou práci, rád bych ještě nějakou dobu tuto profesi vykonával a poskytoval kvalitní pomoc a podporu klientům. Jak říkají někteří „sociální práci je třeba vykonávat srdcem“.   

Sdílet:

Jaromír Pléha

11. 08. 2023

Výpis všech článků

Další zprávy

IMG 9740web

Letní seriál o vnitroblocích na Trojce: Vnitroblok v Café Pavlač

04. 08. 2023
191212-pct-podzim-small-00059

Kostel sv. Prokopa oslaví 120. výročí

07. 08. 2023
sob-1 (1)

Letní seriál o vnitroblocích na Trojce: Vnitroblok Soběslavská

08. 08. 2023
Další zprávy
Login