Theodor Pištek
kostýmní výtvarník
U příležitosti životního jubilea přidal svůj podpis do Knihy cti Theodor Pištek, jenž v říjnu oslavil své pětaosmdesáté narozeniny. Nositel mnoha ocenění za umělecký přínos kinematografii a filmu včetně Oskara za film Amadeus, který natočil spolu s režisérem Milošem Formanem, na Žižkov a na Radhošťskou ulici, kde bydlel dlouhá léta, nikdy nezapomněl.
„Zažil jsem tu nejdramatičtější dny ve svém životě – pětačtyřicátý, osmačtyřicátý a osmašedesátý rok. Ale samozřejmě tu bylo nepočítaně radostných chvil s mojí rodinou,“ zavzpomínal Theodor Pištek.
K slavnostnímu zápisu mu pogratulovala starostka Vladislava Hujová spolu se svými zástupci Janem Maternou, Lucií Vítkovskou a Davidem Gregorem.
Theodor Pištek se narodil roku 1932. Je držitelem Oscara za kostýmy k filmu Amadeus, Césara za film Valmont, má Českého lva za umělecký přínos českému filmu a z festivalu v Karlových Varech si odnesl Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii. Pracoval s režiséry jako František Vláčil (Holubice, Údolí včel, Markéta Lazarová) nebo Miloš Forman (Amadeus, Valmont). Kromě toho je také uznávaný malíř. Theodor Pištěk studoval nejprve gymnasium a po čtvrtém ročníku přestoupil na Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze. Od roku 1975 se intenzivně věnuje malbě. Bývá řazen k fotorealistům, ale ve východním bloku měla taková malba vždy jistý skrytý symbolismus určený ke "čtení mezi řádky“. Jeho obrazový cyklus obdržel zvláštní uznání poroty na mezinárodním festivalu malby v Cagnes-sur-Mer ve Francii v roce 1977. Byl předsedou výtvarné rady Pražského hradu a navrhl nové uniformy Hradní stráže. Byl iniciátorem a spolu s Václavem Havlem a Jiřím Kolářem i zakladatelem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky. Profesionálně také soutěžil v závodech automobilů a byl členem Automotoklubu.
Galerie
14 fotografií