Zdá se, že používáte prohlížeč, jenž nepodporuje aktuální technologie pro zobrazování obsahu na webu. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, jenž dnešní standardy splňuje.

Aktualizovat

Na vašem soukromí nám záleží

My, Městská část Praha 3, IČO 00063517, používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. pro zlepšení kvality našich webových stránek a jejich obsahu. Kliknutím na tlačítko „Povolit vše“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu.

Přeskočit na hlavní obsah

O Praze 3

Znak, vlajka a logo

znak P3vlajka logo p3

Autorem znaku a praporu je heraldik Milan Buben.

Historie

povýšení žižkovaTřetí městská část leží na východ od centra metropole. Její území tvoří pražská čtvrť Žižkov a část Královských Vinohrad. Dnešní území Žižkova bylo v minulosti řídce osídlenou krajinou za hranicemi Prahy. Změnu přineslo rozhodnutí Karla IV. roku 1358, aby stráně kolem Prahy v okruhu tří mílí byly posázeny vinicemi. Majitel pozemku byl povinen vinice založit, a pokud tak nemohl učinit, musel povolit zakládání vinic druhým osobám. Obyvatelé „hor viničních” se řídili zvláštním viničním právem, které bylo dalšími panovníky potvrzováno. Nechráněné vinice několikrát zpustošily nájezdy vojsk. Jejich majitelé je proto raději přeměnili na pole a zahrady.

Zachované celistvé území obdrželo v červnu roku 1849 pojmenování Vinohrady a v roce 1867 dovolil císař František Josef I. užívat název Královské Vinohrady (König Weinberge). Podle soupisu z roku 1837 bylo v obci celkem 66 domů a usedlostí se 169 obyvateli a 216 kusů hospodářského dobytka. Většina usedlostí postupně zanikla a jejich památku připomínají jen místní názvy jako Hrabovka, Ohrada, Parukářka nebo Pražačka.

Stavitele v hradebním obvodu pražské pevnosti odrazovala vojenská správa, která si demolicemi vynucovala bourání budov poblíž hradeb pro případ válečného ohrožení. Prohraná válka s Pruskem roku 1866 vedla k prohlášení Prahy otevřeným městem a po zdlouhavém vyjednávání pak pražská obec hradby vykoupila a roku 1874 začala s jejich bouráním. Hradební plochu získala z větší části železnice, která znemožnila plynulé spojení Prahy a Žižkova.

Dne 16. července 1875 Zemský výbor rozdělil přes nesouhlas obecního zastupitelstva Královské Vinohrady na dva díly: dnešní Žižkov a Královské Vinohrady. Název Žižkov byl úředně povolen v srpnu 1877, když se neujal loajální název Rudolfov, který měl být poctou rakouskému korunnímu princi. Prvním starostou Žižkova se stal Karel Hartig, který se zasloužil o označení ulic, náměstí a domů jmény slavných Čechů od Husa po Komenského. Dne 15. května 1881 povýšil František Josef I. Žižkov na město, které bylo 1. ledna 1922 připojeno k Praze.

více o historii Prahy 3

Expozice Žižkov 1881—1922

Žižkov 1881-1922Stálá expozice otevřená u příležitosti 140. výročí povýšení Žižkova na město představuje historii Žižkova od roku 1881 do roku 1922.

Expozice je přeložena do pěti jazyků. / Available in five languages.

Otevírací doba / Opening times:

po—pá 10—20 h / Mon—Fri 10 AM—8 PM

Havlíčkovo náměstí 700/9, 130 00 Praha 3

Prohlédněte si expozici

Naučná stezka Prahy 3

naučná stezkaDvacet informačních panelů představuje místní vybrané lokality s cílem poskytnout obraz o historii, urbanismu, vývoji a charakteru, klíčových změnách zástavby, významných osobnostech a událostech Prahy 3. Stěžejními časovými okruhy jsou proměny třetí městské části v 19. a 20. století. Jednotlivé panely popisují dané místo a okolí, nejzajímavější okamžiky z jeho historie i současnosti a jsou doplněné obrazovým materiálem s popisky.

projděte si naučnou stezku


 

TourStories

Procházka Prahou 3 s digitálním mobilním průvodcem

tourstories logo web

Stačí si zdarma stáhnout aplikaci „TourStories do jakéhokoliv mobilu nebo tabletu a následně vyhledat procházku po Praze 3. Procházku, kterou namluvili herci z divadla Aqualung, můžete absolvovat buď virtuálně nebo přímo v ulicích Prahy 3.

  • 12 zastavení

  • 60 minut

  • délka trasy 3,5 km

stáhněte si aplikaci

tourstories QR wweb

Podcasty Prahy 3

Série Příběhy z Prahy 3 přináší poutavé vyprávění z dějin třetí městské části namluvené Martinem Písaříkem. V cyklu Zpátky v čase pak odkrývá další kapitoly dějin historik Petr Čornej. "Posledního žižkovského bohéma" Frantu Sauera zase připomíná audiopremiéra jeho knihy Franta Habán ze Žižkova.

Podcasty můžete poslouchat v aplikacích Soundcloud, Spotify, Lecton nebo České podcasty.


Upomínkové a dárkové předměty

Upomínkové a dárkové předmětyHrnky, trička, knihy a další suvenýry s tematikou Prahy 3 si můžete zakoupit v Infocentru na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Vyberte si z nabídky

  

Kniha cti  

Kniha ctiOsobnosti spjaté s Prahou 3, které vynikají ve své profesi či veřejném dění, jsou zapsány v Knize cti. Návrhy na zápis podává veřejnost, případně zastupitelé, následně je schvaluje Rada městské části.

V Knize cti Prahy 3 najdete jména významných vědců, umělců, pedagogů, průkopníků a osobností, které svým dílem nebo svým životem přispěli k rozvoji třetí městské části.

Otevři Knihu cti 


 

Kronika

archiv

Login